2015-2016

HEAD COACH: MATT COLLINS

ASST. COACH: JON TINDALL

ASST.COACH: MARK SIMMONS

ATHLETIC DIRECTOR: CHAD STARLING

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014-2015

 

Date

Day Start Time Opponent Location Results
  Nov 15 Saturday 9:00 am Lowndes Tournament Lowndes  5th place
  Nov 22 Saturday 9:00 am WCMS Tournament WCMS  
  Dec 4 Thursday 4:30 pm Brantley, Waycross WCMS  
  Dec 11 Thursday 4:30 pm Waycross, Pierce Waycross  
  Dec 13 Saturday 9:00 am Toombs Tournament Lyons  
  Dec 16 Tuesday 4:30 pm Jeff Davis, Valdosta WCMS  
  Jan 10 Saturday 9:00 am Bulldog Tournament Waycross  
  Jan 13 Tuesday 4:00 pm Brantley, Pierce Nahunta  
  Jan 17 Saturday 9:00 am Conference Finals Hazlehurst  

 

Results from Viking Challenge Saturday Nov. 15, 2014

1st- Valdosta (40)
2nd- Colquitt (39)
3rd- Lowndes (36)
4th- Fitzgerald (28)
5th- Ware Co. (20)
6th- Hahira (17)
7th- Cook (16)
8th- Lee East (10)
9th- Coffee (7)
10th- Lee West (5)
11th- Waycross (4)
12th- Valwood (0)

 

Weight Class 68: 1st Place Match: Colby Thrift (Ware County Middle School) won by fall over Brinson Paulk (Hahira Middle School)

Weight Class 82: 3rd Place Match - Parker Posey (Cook Middle School) won by decision over Danny Aldridge (Ware County Middle School) (Dec 3-2)

Weight Class 90:  1st Place Match - Kevin Martin (Fitzgerald Middle School) won by decision over Dustin Varnadore (Ware County Middle School) (Dec 11-7)
Weight Class 98:
3rd Place Match - Phin Johnson (Lee County East) won by decision over Reece Poole (Ware County Middle School) (Dec 10-9)
 Weight Class 128:
3rd Place Match - B Palacios (Lowndes Middle School) won in overtime over Chase McQuaig (Ware County Middle School) (OT 2-2)
 Weight Class 155:
3rd Place Match - Qway McKinney (Ware County Middle School) won by decision over Jakravian Brown (Colquitt County Middle School) (Dec 11-7)
 Weight Class 185:
3rd Place Match - Je`sus Hernandez (Ware County Middle School) won by fall over Malik Jordan (Lee County East) (Fall 0:00)
 Weight Class 225:
3rd Place Match - Randall Davis (Ware County Middle School) won by fall over Cameron Coney (Valdosta Middle School) (Fall 0:00)
 


2013-2014

Date

 Day

Start Time

Opponent

Location

Results
Nov 16 Sat 9:00 am Lowndes Tournament Lowndes 2nd place
Nov 19 Tues 4:00 pm Needwood

Jane Macon

Brunswick W 58-45

W 63-54

Nov 23 Sat 9:00 am WCMS Tournament WCMS  
Dec 3 Tues 4:00 pm Jeff Davis, Waycross Hazlehurst  
Dec 10 Tues 4:30 pm Waycross WCMS W 75-9
Dec 14 Sat 9:00 am Valdosta Tournament Valdosta  
Dec 17 Tues 5:00 pm Appling, Fitzgerald Baxley  
Jan 8 Wed 4:00 pm Pinegrove, Tift Co. Valdosta  
Jan 11 Sat 9:00 am Bulldog Tournament Waycross  
Jan 14 Tues 4:30 pm Waycross Waycross  
Jan 28 Tues 4:00 pm Brantley, Pierce Blackshear  
Feb 1 Sat 9:00 am Conference Finals Waycross  

 

 


The WCMS Grappling Gators hosted crosstown rivals WMS  Bulldogs in a team dual. The Gators continued their undefeated season with a 75-9 victory over the Bulldogs.  The Gators secured the victory with 11 Pins, 1 Tech Fall, and 1 win by points. The pins came from Dustin Varnador 70,  Danny Aldridge 85, Rick Walker 120, Blaine Aldridge 132, Eli Hodge 145, Drew Johnson 138, Jamahn "Bear" McElroy 182, Colt Henderson 152, Nawin Hiers 170,  Kevin Moten 220, and Trevor Ford 285. The Gators also matched up their B-Team against the Bulldogs and secured a 63-24 win in that dual with 8 Pins and 2 wins by points. The pins in the second dual came from Austin Sweat 100, Colby Thrift 70, Reese Poole 85, Coleman Tanner 152Nawin Hiers 170, Montarious McKinney 160, Ty Tillman 220 and James Lucas 285

 

 

 

Win by PIN

Jabari Stevenson Drew Johnson Coleman Tanner
Mac Johnson Eli Hodge (2) Nawin Hiers
Brandon Foster Denver Milkas James Lucas
Rick Walker (2) Montarius McKinney Trevor Ford
Tony Bateman (2) Conner White Kevin Moten
Win by decision
Mathew Hamilton

 

 

Lowndes Invitational 11/16/13

 

 

 

 

 


2012-2013

2012-2013 Dual Meet record 13-3

Conference Runner Up 2012 -2013

 

 

 

This site was last updated 11/23/15